משחקי קלפים והימורים

משחקי קלפים בעידן האינטרנט

משחקי הקלפים הם ללא ספק אחד מסוגי המשחקים העתיקים ביותר אם לא העתיק ביותר. קיימות עדויות היסטוריות על כך שכבר לפני מאות שנים שוחקו משחקי קלפים שונים, גם אם היו במתכונת שונה ממשחקי הקלפים המוכרים לנו כיום, או מחבילת הקלפים המסורתית.

כיום קיימים עשרות סוגים של משחקי הקלפים שונים ומגוונים אשר גם הידועים מביניהם זוכים למאפיינים ייחודיים ולשינויים תרבותיים בין חברות ארצות ותרבויות שונות. רוב משחקי הקלפים משוחקים בחבילת הקלפים המוכרת (המוכנה גם חבילת קלפים אנגלו-אמריקאית). חבילה זו מורכבת מ-52 קלפים המסודרים בארבע סדרות (לב, תלתן, יהלום ועלה) של מספרים החל מ-1 (אס) ועד 10 ו"משפחת המלוכה"- קלפי הנסיך, המלכה והמלך, אך ישנם גם קלפים ייעודים המותאמים למשחקים שונים כמו "רביעיות" "יוגיהו" וכד'. משחקים כאלה יותאמו לרוב גם לשחקנים ספציפיים כמו משחקי בנות מיוחדים בקלפים, משחקי בנים, משחקים למבוגרים בלבד וכד'.

בקרב משחקי הקלפים המסורתיים ישנה חלוקה ברורה למספר סוגים של משחקים, אשר כל קבוצה מורכבת גם היא ממספר משתנה של משחקים הנבדלים ביניהם בחוקיהם השונים. סוגי המשחקים הבולטים הם משחקי רמי שמטרתם ליצור סדרות של קלפים, משחקי סוליטר המאופיינים במשחק של שחקן בודד, משחקי הסרה שמטרתם להיפטר מהקלפים שלך מהר ככל האפשר לפני המתחרים האחרים, משחקי צבירה שמטרתם לאסוף כמה שיותר קלפים, משחקי הימורים שמטרתם להמר על קלפים מסוימים ולצבור סכומי כספים כנגד הימור מוצלח וכד'.

משחקי הקלפים היו משחר ההיסטוריה הזדמנו נפלאה בקרב בני האדם למפגש חברתי המשלב הנאה ובסיס לתקשורת בין אישית. אם תביטו דור או שניים לאחור או תשוחחו עם סבכם או סבתכם תידומו לגלות שמשחקי הקלפים היו בעבר "סיבה למסיבה" של ממש: קבוצות רבות של מבוגרים היו נפגשות מידי ערב או בסופי שבוע על מנת לשחק זה עם זה קלפים כאשר לצד המשחק היו מעבירים חוויות, מספרים סיפורים, מרכלים ומעבירים שעות רבות של בילוי חברתי במשותף.

עם המצאת המחשב עברו משחקי הקלפים ושחקני הקלפים טלטלה של ממש. ככל שהמחשבים נכנסו יותר ויותר לשימוש בייתי והפכו להיות גם כלי שרת לבידור ולשעות הפנאי ולא רק לעבודה מקצועית כך גדלו גם משחקי הקלפים שזכו לגרסה ממוחשבת. המשחקים הותאמו לעידן המחשב ובכך הפכו להיות מהזדמנות למפגש חברתי למשחק אישי בו השחקן מתמודד מול המחשב או מול עצמו (במשחקי יחיד כסוליטר). מיליוני שחקני קלפים בכל העולם התמכרו לגרסאות הממוחשבות של משחקי המחשב שהפכו להיות הפלטפורמה המרכזית של משחקי הקלפים בעידן המודרני. המונים העדיפו להישאר בבית בטרנינג ונעלי בית ולשחק את משחקי הקלפים האהובים מול מסך המחשב ולהתמודד מול שחקנים מדומים אותם דימה המחשב עבורם.

הגלגול הנוסף שעברו משחקי הקלפים שהוא אולי המהפכה הגדולה והמשמעותית ביותר בתחום מזה מספר עשורים הוא משחקי הקלפים בעידן רשת האינטרנט. עם התפתחות רשת האינטרנט והפיכתה לזמינה ולנגישה בבתים הפרטיים הלכו והתפתחו משחקים ברשת האינטרנט המדמים את משחקי הקלפים המסורתיים תוך ניצול הפלטפורמה האינטרנטית המאפשרת משחקים רבי משתתפים ותקשורת מקוונת סינכרונית דו-כיוונית במהלך המשחק.

משחקי קלפים בעלי מספר משתתפים אשר דומו בידי המחשב בגרסאותיהם הממוחשבות הראשונות פותחו ובעידן האינטרנט ניתן לשחק בהם בצורה מקוונת כך שכל משתתף משחק מביתו אל מול שחקנים אמיתיים ממקומות שונים ומגוונים בעולם, בהמשך פותחו לצד המשחק גם אפשרות של תקשורת בין השחקנים בצורת צ'אט הנלווה למשחק.

בכך למעשה הושלמה מהפכת האינטרנט גם בתחום משחקי הקלפים ואפילו סבינו וסבותינו שבעבר היו יושבים סביב שולחן בערבי שישי, משוחחים שיחות חולין לצד משחקי קלפים יושבים היום מול מסכי המחשבים משחקים את משחקי הקלפים האהובים עליהם ומצ'וטטים עם חבריהם או אנשים שונים מכל העולם בשיחות חולין בנושאי קלפים או בכל נושא אחר העולה על רוחם.

אסור ליפול 3
קרבות עד מוות
כדורים מקפצים
בוב החילזון 7
גלישה ברכבת התחתית
אסור ליפול 2
הפנקייק של פאפא
גלגלים שמחים
סימולטור פנדה
פריסל
רולטה
חתול הסושי 3
מיינקראפט קלאסי
נינג'גו הקרב האחרון
פוצץ אותה 3
מופע הדולפינים 3
פאפא פנקייק
שולה הזהב 2
קפיצת על
כדור בחלל
תותח ימי
סטואי על אופניים
שולה מוקשים
ארנב סמוראי
נגיחות לסל
מיני קארטינג
חתול הסושי 2
הבריחה מכלא העל
בונים ונלחמים
כדורגל עולמי 3
חרבות וסנדלים 1
אליפות העולם בנגיחות
הלוחם המצייר
Achtung Die Kurve
ילד אדום וילדה כחולה
בוב החילזון 5
פקמן המקורי
כדורגל ראשים 2016
ספיידר סוליטר
קומנדו 5 הגנה
בן האש ובת המים 2
פאפא בורגר